ראשי / חדשות צרכנות / השוואה בין תנאי המגורים בבית אבות לדיור מוגן

השוואה בין תנאי המגורים בבית אבות לדיור מוגן

רבים מתלבטים האם להירשם או לרשום את יקיריהם לבית אבות או למסגרת דיור מוגן. ההחלטה הנכונה ביותר תוכל להיעשות רק לאחר הבנת ההבדלים בין שתי מסגרות מגורים אלו והתאמת המסגרת המתאימה ביותר למצבו של הקשיש.

מסגרת דיור מוגן- עצמאיים בשטח

אם אתם מרגישים כי אתם מסוגלים להסתדר לבד ואינכם סובלים מאי אילו בעיות רפואיות המצריכות השגחה צמודה, מסגרת של דיור מוגן יכולה להיות אידיאלית בשבילכם. כאן הדגש הוא על בטחון ופעילות חברתית, ופחות בכל הקשור אל ההיבט הרפואי.

רבים פונים אל מסגרת זו כאשר בני או בנות זוגם נפטרו והם חשים בודדים ואף פוחדים מפני פלישה של גורם זר לביתם בשעות הלילה בלי שהם יוכלו לעשות דבר. במסגרת זו ניתן להתנדב במסגרות חיצוניות ולהחליט על מגוון פעילויות גם מחוץ למסגרת הדיור. ברוב מסגרות הדיור המוגן מוצעים בריכה, חדר כושר, הרצאות, חוגים, ספריה ומרכזים לקשיש.

בתי אבות- למי הם מתאימים?

מיועדים לקשישים הזקוקים לעזרה ופיקוח. כל בתי האבות בישראל פועלים ברישיון ובפיקוח של משרד הבריאות או הרווחה. קהל היעד של בתי האבות מורכב מאנשים אשר זקוקים לעזרה בכל הקשור אל ניהול חייהם. לוח הזמנים של כל דייר מתכונן מראש ויש בכל בית אבות מחלקות שונות המותאמות למצבו של הקשיש, אם מדובר במחלקות לתשושי נפש, מחלקה לקשישים המוגדרים כחולים סיעודיים ותשושים אשר זקוקים לעזרה מינורית בתפקוד היומיומי שלהם. ברוב בתי האבות ישהו לפחות שני קשישים בחדר. תפקידו של בית אבות הוא לספק לקשיש את כל העזרה לו הוא זקוק והתשלום כולל הכל ומתבצע מדי חודש.

בית אבות או דיור מוגן?

ההחלטה באם לרשום את הקשיש אל מסגרת דיור מוגן או למסגרת של בית אבות תלויה במצבו ובעזרה לה הוא זקוק. ההבדלים העיקריים בין שתי מסגרות אלו באות לידי ביטוי בסביבה החברתית המוצעת לקשיש, בסוגים השונים של הפעילויות והטיפולים וכן בתשלום.

  • תשלום- התשלום אל בית אבות יתבצע מדי חודש. ניתן לשלם בצורה פרטית או במימון ממשלתי (וזאת אם אותו אדם עומד בתנאים שנקבעו על ידי משרדי הבריאות והרווחה). אופן התשלום היחיד למסגרת של דיור מוגן הוא פרטי. בנוסף, מסגרות דיור מוגן דורשות תשלום חד פעמי של דמי כניסה או פיקדון וכן בתשלום חודשי עבור תחזוקה, וכן אדם המעוניין בשירותי ניקיון, כביסה, ארוחות ועוד, יצטרך לשלם על שירותים אלו בנפרד. דבר זה אינו קיים במסגרת של בית אבות. במסגרת זו משלמים סכום קבוע מדי חודש וכל השירותים שנקבעו בחוזה נכללים בו.
  • קהל יעד- אם מדובר במבוגרים עצמאיים המסגרת האידיאלית היא מסגרת דיור מוגן. אם מדובר בקהלי יעד של מבוגרים תשושים, סיעודיים או תשושי נפש, בית אבות יענה על הצרכים של אותו אדם בצורה הטובה ביותר.

ראה גם

צילום: fotolia

למה לשים לב ברכישת מיקרוגל?

מהו השלב הראשון ברכישת מיקרוגל? רכישה של כל מכשיר חשמלי ובין היתר של מיקרוגל דורשת ...

תגובה אחת

  1. כתבה מעניינת שנוגעת בנקודות נכונות. אך לא הוזכר כאן, לדעתי, שירות נוסף, שאולי פחות מפורסם: דיור מוגן סיעודי. ישנם מסגרות דיור מוגן ( עם כל היתרונות של דיור מוגן) אשר מספקים בנוסף שירות טיפול סיעודי. ז"א שבתוך מתחם של דיור מוגן יש דירות או מחלקה של מספר מקומות מצומצם אשר מספקים טיפול סיעודי לקשישים. מעבר ליתרונות הרבים של דיור מוגן, הדבר המעניין הוא שניתן לקבל שירות כפול. גם דיור מוגן סיעודי וגם מטפל אישי שבדרך כלל קשישים נהנים משירותיו בבית שלהם. בבית אבות סיעודי רגיל לא מקובל להעסיק בנוסף עובד אישי. יתכן שזו אופציה לקשישים עמידים יותר כלכלית, אך חשוב לציין שגם היא קיימת.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>