ראשי / חדשות צרכנות / התמורות בתחום הטיפול הרפואי הפרטי
צילום: fotolia
צילום: fotolia

התמורות בתחום הטיפול הרפואי הפרטי

לפני שנים רבות, כשהמדינה עשתה את צעדיה הראשונים, אי אפשר היה לחלום כלל על בתי חולים פרטיים או על רופאים שמקבלים מטופלים באופן פרטי. האופציה היחידה שלמעשה הייתה קיימת הייתה בתי חולים ציבוריים. כיום הדברים שונים בתכלית. במאמר זה נסקור את השינוי ואת התמורות שחלו, כיוון שאין ספק שכיום מדינת ישראל מציגה מדיניות שונה בנושא שוק הטיפול הרפואי הפרטי.

כניסות ראשונות לשוק

כשהיו בישראל רק בתי חולים ציבוריים, האוכלוסייה הרחבה הייתה צריכה לגשת לבתי החולים או למרפאות השונות של קופות החולים כדי לעבור בדיקות, לקבל טיפולים או לעבור ניתוחים שונים. עם הזמן החלו לצוץ עוד ועוד מרפאות פרטיות, שאותן פתחו מומחים שונים, וכך הגענו היום להיצע רחב של רפואה פרטית. אם ניקח לדוגמה את תחום רפואת השיניים, נוכל לראות שמזה שנים רבות קיימות מרפאות פרטיות של רופאי שיניים, כך שבתחום זה החידוש הוא לא כל כך גדול. לעומת זאת, מי יכול היה לדמיין בעבר, למשל, שהוא יוכל לבחור את מנתח הלב שלו וגם לעבור ניתוח לב כזה באופן פרטי? היום זה קורה. אחרי רופאי השיניים, שהגיחו עם קליניקות פרטיות, התווספו אליהם גם הרופאים העוסקים ברפואה נשית ומאוחר יותר גם רופאים פלסטיים למיניהם. כיום ניתן בהחלט לומר ששוק הרפואה הפרטית הוא גדול ורחב.

קליניקות ובתי חולים בכל הארץ

תהליך ההתפתחות של הרפואה הפרטית בבתי חולים פרטיים היה הדרגתי. בעבר אפשר היה לעבור בקליניקות ובבתי החולים הפרטיים רק טיפולים וניתוחים בסיסיים יחסית.  עם הזמן חלה התפתחות בהיקפי הפעילות רפואית הפרטית, נרכש ציוד חדש ומודרני וטווח הטיפולים הרפואיים התרחב. נראה שתהליך הגידול בהיקף רפואה הפרטית עבר האצה עם הקמתו של בית החולים אסותא ברמת החייל. ההשקעה הגדולה בבנייתו וציודו משכה חולים רבים לקבל טיפולים רפואיים במסגרתו ובמקביל גרמה לתהליכי גידול ושיפור בבתי החולים הפרטיים האחרים, מתחריו. תהליך נוסף שהואץ בעקבות הקמת בית החולים אסותא הוא מעבר של רופאים בכירים כמו מנתחי ריאות, כירורגים אורתופדיים, אורולוגים, מנתחי לב, אונקולוגים ורבים נוספים לעבודה במסגרת פרטית, ובפרט בבית החולים אסותא עצמו. לעתים הדבר נעשה במקביל לעבודתם במערכת הבריאות הציבורית, ואולי יש מהם שמקדישים את כל זמנם לרפואה פרטית בלבד.

היתרונות שמהם נהנים המטופלים

אחת מהתמורות העיקריות שניתן לראות בשוק הרפואה הפרטית בשנים האחרונות מתבטאת בתנאים שמקבלים החולים, וזה כלל לא משנה אם מדובר בחולה שעובר ניתוח יחסית פשוט או חולה שעובר ניתוח מורכב במיוחד. ראשית, בתי החולים הפרטיים נקיים ומתוחזקים ברמה גבוהה, ושנית, היחס האישי עושה את כל ההבדל. חולים רבים שצריכים לעבור ניתוח, בין אם ניתוח מורכב כמו ניתוח לב ובין אם ניתוח קוסמטי פשוט, סובלים לא אחת מהמתח לקראת הניתוח. בבית חולים כמו אסותא, בו הצוות הרפואי שם דגש רב על מצב החולה, הסביבה התומכת ותשומת הלב מסייעים בהפגת המתח והקטנתו. בנוסף, כל חולה מקבל ארוחות שמתאימות לתפריט האישי שלו ולמצבו הרפואי, כך שבהחלט ניתן לומר שהיחס הוא הרבה יותר אישי, מה שמשפר את החוויה הטיפולית כולה.

ביטוחים ותשלומים

עוד נקודה שניתן לראות בה את השינוי לאורך הזמן בתחום של הרפואה הפרטית, זו העובדה שהיום במקרים רבים ניתן לקבל החזר כספי מלא או חלקי על עלות הטיפול הפרטי. אם בעבר הביטוחים השונים לא היו מוכנים לממן את הניתוחים ואת הטיפולים של המבוטחים במקרים שבהם הם בוצעו באופן פרטי ולא בבתי החולים הציבוריים, הרי שהיום זה כבר לגמרי לא כך. לפי הסטטיסטיקה של בית החולים אסותא היום מרבית החולים מבוטחים בחברות הביטוח רפואי או בביטוחים מורחבים בקופות החולים והם מקבלים החזרים כספיים על ניתוחים, טיפולים וייעוצים שנעשים בבתי החולים הפרטיים. מדובר על פרמטר משמעותי ביותר כיוון שהעובדה שהאוכלוסייה הרחבה יודעת שיש לה אפשרות לקבל החזר על טיפולים פרטיים משנה מהותית את השיקולים ביחס להחלטה על פניה לקבלת טיפול באפיק זה.

סוגים רבים של ניתוחים וטיפולים

כאמור, בעקבות השינויים המהותיים שחלו בשוק בתחום הרפואה הפרטית בשנים האחרונות, ניתן בהחלט לראות שהיום כבר כמעט אין מגבלה ביחס לסוגי הניתוחים שבצע במסגרת פרטית. החולים יכולים לעבור ניתוחי לב, ניתוחי הסרת גושים, ביופסיות למיניהן, הפריות, הקרנות, ניתוחים גסטרו-אנטרולוגיים, ניתוחים אסתטיים ועוד רבים. לדוגמה, במסגרת המרפאות השונות שיש בבית החולים אסותא ניתן למצוא מרפאות בתחומים כמו: מרפאות היריון, מרפאת כלי דם, מרפאת קרישה והמטולוגיה, אורתופדיה, שיניים, אנדוקרינולוגיה וכדומה. מבחינת החולים והמטופלים השונים משמעות הדבר היא שבכל מצב שבו הם זקוקים לקבלת טיפול רפואי, אבחונים שונים וניתוחים, הם בהחלט יכולים לבחור בבית חולים אסותא כאופציה פרטית ניתנת להשגה ואלטרנטיבה לבית חולים ציבורי.

לסיכום, אין כל ספק שמאז שבית החולים אסותא החל לפעול חלו תמורות מדהימות בשוק הטיפול הרפואי הפרטי, ולכן זה לא מפתיע שעוד ועוד אנשים בוחרים לעבור ניתוחים באופן פרטי. היחס של כל הצוות המטפל שונה, וזה בכלל לא משנה אם מדובר על המנתחים עצמם או על כל הצוות של האחים והאחיות שנותנים את הסיוע לפני ואחרי הניתוחים. השילוב בין יחס, ניקיון ורמת רפואה גבוהה ביותר הוא שילוב מנצח שאפשר לסמוך עליו ולכן יותר ויותר אנשים בוחרים להגיע ולעבור טיפולים וניתוחים בבתי החולים הפרטיים.

ראה גם

צילום: fotolia

למה לשים לב ברכישת מיקרוגל?

מהו השלב הראשון ברכישת מיקרוגל? רכישה של כל מכשיר חשמלי ובין היתר של מיקרוגל דורשת ...

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>