ראשי / חדשות צרכנות / לעולם בעקבות השמש – שימוש באנרגיה סולרית

לעולם בעקבות השמש – שימוש באנרגיה סולרית

במהלך השנה האחרונה חלה עלייה בתעריפי החשמל בשל המחסור בגז טבעי לייצור חשמל.

נדמה כי תשלום חשבונות החשמל זינק פלאים, ועוד לא אמרנו מילה על הגזירות הכלכליות שנחתו עלינו לאחרונה. אז איך חוסכים? עוברים לאנרגיה סולרית כמובן, ולשימוש בדודי שמש.

לאחר שתעריפי החשמל התייקרו בשנה האחרונה ועל רקע הגזירות הכלכליות שעליהן התבשרנו, החלטנו לבדוק עבורכם האם ניתן לצמצמם את ההוצאות החודשיות שלכם. מסתבר שיש לא מעט דרכים יצירתיות לעשות זאת. במאמר זה נציג לכם אחת מהן והיא: שימוש באנרגיה סולרית.

מדוע תעריף החשמל התייקר כל כך?
המשק הישראלי נקלע לקשיים בתחום החשמל בשל מספר סיבות: קודם כל, הזרמת הגז ממצרים לישראל נפסקה בשנה האחרונה. ישראל עברה לשימוש בסולר, בבנזין ובפחם, חומרים ששריפתם גורמת לזיהום סביבתי אשר מניב אינספור בעיות. כמו כן, כבר כמה זמן רב שקיים מחסור במים בישראל, ולכן הקימו מתקני התפלת מים אשר צורכים המון חשמל. אלה הסיבות העיקריות שגרמו להתייקרות המחירים ולעלייה בביקוש לחשמל, שהיקף ייצורו מוגבל. לכן, אנשים רבים החלו לחפש אחר פתרונות שונים שנועדו לקצץ בצריכה החשמלית.

אנרגיה סולרית – ניצול מקורות טבעיים מבלי לפגוע בסביבה
אחת האופציות להתמודדות עם התייקרות החשמל היא, כאמור, להשתמש באנרגיה שמקורה בקרינת שמש כדי להמיר אותה לאנרגיה חשמלית. כארץ שבה השמש מורגשת כמעט לאורך כל ימות השנה, הרי שמדובר בשיטה מעולה אשר מנצלת את משאבי הטבע לטובת התושבים, מבלי לגרום לנזקים אקולוגיים. למשל, בחודשים האחרונים התקינו במקומות רבים בכל רחבי הארץ לוחות אלקטרוניים אשר מופעלים באמצעות אנרגיה סולרית. לוחות אלה מציגים זמנים משוערים להגעת אוטובוסים. כמו כן, כבר ידוע שניתן להשתמש באנרגיה של השמש כדי לחמם מים באמצעות דוד שמש. מדובר בפטנט ישראלי מוצלח, הן עבור המשתמש והן עבור המדינה. מחקרים מדעיים מצביעים על הנתון המפתיע הבא: שימוש בדודי שמש עוזר לחסוך בממוצע 3.5% מתצרוכת החשמל של כל המדינה, ובכך גם מסייע לצרכנים לחסוך בהוצאות. שימוש זה אף תורם לשמירה על איכות הסביבה. מדובר בהמצאה כל כך טובה, שהוחלט כבר בשנות ה- 70 (בעקבות משבר האנרגיה שהיה אז) לקבוע בחוק, שבכל בית חדש שייבנה יש להתקין דוד שמש.

נפלאות דוד השמש
כיום, בבתים חדשים מותקנים דודי שמש, אשר מופעלים באמצעות אנרגיה סולרית. קולטי השמש סופגים את האנרגיה המגיעה מהשמש, ממירים אותה לחום ומחממים את המים תוך זמן קצר. מדובר בפתרון נהדר, שבזכותו ניתן ליהנות ממקלחת נעימה וחמימה, ללא כל קושי. בכל גוף שמש מותקן אמנם גם מנגנון חשמלי, אשר מאפשר ליהנות ממקלחת מרעננת גם בימים סגריריים שבהם השמש מתחבאת בין העננים, אבל השימוש בו הוא יחסית מועט, מאחר ובארץ שלנו השמש זורחת במלוא הדרה לאורך רוב ימות השנה.

אין לכם עדיין דוד שמש? הגיע הזמן שלכם לצעוד אל עבר עתיד חדש!
אם עדיין אין לכם דודי שמש, רוב הסיכויים הם שחשבון החשמל שלכם גבוה, כיוון שבכל פעם שאתם רוצים להתקלח, לרחוץ כלים או לשטוף את הבית, אתם חייבים ללחוץ על כפתור הדוד ולחכות בסבלנות עד שהמים יתחממו, אלא אם כן אתם אוהבים דווקא להתקלח עם מים קרים.

יש לכם כבר דוד שמש? כך תוודאו שהוא באמת עובד כמו שצריך:
עוד בזמן הקיץ יש לבדוק שדוד השמש שלכם עובד כראוי. לשם כך, התעוררו בשעת בוקר מוקדמת ובדקו אם במקלחת יש מים חמים. סביר להניח שהתשובה תהיה שלילית. הדליקו את הדוד ותנו לו לפעול. גשו למקלחת מדי כמה דקות על מנת לבדוק אם המים התחממו. אם עברה שעה והמים עדיין אינם מספיק חמים, הקדימו והזמינו כבר עכשיו איש מקצוע שיאתר עבורכם את הבעיה ויתקן אותה, כדי שכאשר החורף יגיע, תוכלו להתקלח בהנאה.

המאמר נכתב באדיבות זוהר – דודי שמש.

ראה גם

צילום: fotolia

למה לשים לב ברכישת מיקרוגל?

מהו השלב הראשון ברכישת מיקרוגל? רכישה של כל מכשיר חשמלי ובין היתר של מיקרוגל דורשת ...

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>