ראשי / חדשות צרכנות / מדפסות 3D: המהפכה השלישית

מדפסות 3D: המהפכה השלישית

בכל פעם שאנשי החללית אנטרפרייז, בסדרה "מסע בין כוכבים", רוצים לשתות או לאכול דבר-מה, הם מבקשים מהמחשב שייצור להם מזון ומשקה. אומנם שם מדובר בטכנולוגיה מתקדמת מאוד, אך גם כיום יש טכנולוגיות קרובות מספיק בתחכומן.

מאת: עמית אדלר

כשיוהאן גוטנברג המציא את מכבש הדפוס במאה ה-15, הייתה זו מהפכה של ממש. מיליוני עותקים של ספרים הודפסו בקלות, ופטרו את אירופה מאנאלפביתיות ומבורות. כאשר האינטרנט נכנס לחיינו, בתחילת שנות ה-90, הייתה זו המהפכה השנייה. כעת מגיעה אלינו המהפכה הצרכנית השלישית, בדמות הדפסת מוצרים ישירות בתלת-ממד. זקוקים לקסדות בטיחות לעובדים? אולי לנעליים או לשעוני יד מהודרים? גשו למדפסת התלת-ממד הקרובה אליכם. לא עוד פסי ייצור מסורבלים, אלא ייצור מיידי של מוצרים. מדפסות 3D הן הטרנד החדש של עולם הייצור, מזה מספר שנים. לא מדובר, כמובן, במדפסות רגילות המבצעות את עבודתן על גבי נייר, אלא במכונות המסוגלות ליצור מוצר שלם בתהליך פשוט:

 1.      מתכננים מוצר על גבי מחשב (בתוכנת CAD או אחרת).

2.      העיצוב נשלח למדפסת ייחודית, הבוחרת את החומר הנחוץ לביצוע.

3.      ראש-המדפסת עובר מצד לצד, ומשחרר כמויות מדודות מהחומר בצורת שכבות.

4.      לאחר יצירת השכבות בהתאם לתוכנית, המוצר המוגמר מוכן לשימוש.

מדובר, בעצם, במעין תהליך "CNC הפוך" – במקום לקלף שכבות מגוש חומר עד ליצירת המוצר, מרססים שכבות עד ליצירתו. כך לא מאבדים חומר מיותר, ובמקביל מפיקים מוצרים חיוניים במהירות וברמת איכות מעולה.

מה ניתן לייצר כיום?

פריטי ריהוט, מוצרי אופנה, מוצרי גומי ופלסטיק, מוצרים שקופים או אטומים לאור ועוד. לאחרונה דווח אף על ייצור של רגליים וידיים מלאכותיות, המסייעות למשותקים לתפקד (mashable.com). לא ירחק היום בו ניתן יהיה להדפיס איברים מלאים, מרקמות המגודלות במעבדה. כבר כיום קיימות חברות להדפסה תלת-ממדית, ובהן Proto Labs, 3D Systems ו-Stratasys. תעשיית ההדפסות התלת-ממדיות (3D Printing) שווה כיום כ-1.3 מיליארד דולר. היא צפויה לשנות כל תחום בו היא תשתלב, ועד שנת 2020 תגיע לשווי של 5.2 מיליארד דולר. מדובר בגידול של כ-300% תוך 8 שנים בלבד.

 ומה בעתיד?

בעתיד הנראה לעין, לכל אחד יכולה להיות מדפסת 3D בביתו. ניתן יהיה להוריד מהאינטרנט שלל מוצרים, ולהדפיסם בבית או בעסק בנוחות ובקלות. זה בהחלט יחולל מהפכה בתרבות הצריכה והקניות. באשר לעתיד הרחוק יותר – המדפסות של העתיד יפעלו באמצעים ננומטריים (ננו-מטר = מיליארדית המטר). רובוטים זעירים בשם ננו-בוטים, ישתמשו בחומר בהתאם לתוכנית העבודה, וייצרו שלל מוצרים ברמת דיוק גבוהה שבעתיים (וגם במהירות כמובן). ומי יודע, אולי יום אחד גם לנו יהיו בבית מתמירי-אנרגיה כמו בחללית אנטרפרייז, ש"ידפיסו" לנו אוכל בשניות ספורות.

הסקירה באדיבות בית דפוס שיא קופי

ראה גם

צילום: fotolia

למה לשים לב ברכישת מיקרוגל?

מהו השלב הראשון ברכישת מיקרוגל? רכישה של כל מכשיר חשמלי ובין היתר של מיקרוגל דורשת ...

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>