ראשי / חדשות צרכנות / מעשה בסחבה

מעשה בסחבה

בגלל מחלוקת בין האוצר לתמ"ת נמנעה ועדת הכספים מלאשר היטל היצף על ייבוא סחבות מגרמניה

ועדת הכספים נמנעה היום ד', מלאשר 'היטל היצף' על יבוא סחבות רצפה מגרמניה, שנועד להגן על הייצור המקומי. מחלוקת בין שר התמ"ת התומך בהיטל לשר האוצר המתנגד, לפי שעה, הובילוה לדחיית ההצבעה על ההיטל. יו"ר הוועדה, ח"כ משה גפני (יהדות התורה): "אפנה לשרים על-מנת שיבואו עם החלטה ממשלתית אחת". גפני הזמין חוות דעת משפטית האם ההיטל תואם את ההסכמים הבינלאומיים עליהם חתומה ישראל.

 לא בכל יום מתנהל עימות בין שני משרדי ממשלה בדיון של ועדה בכנסת. לדיון היום הגיעה הממשלה עם שתי עמדות מנוגדות. מחד, התמ"ת התומך בהטלת היטל על יבוא סחבות בטענה לפגיעה בייצור המקומי ובעובדים בענף ומנגד האוצר, המתנגד להיטל עקב היעדר מספיק מידע בנושא והיעדר תחרות". כאמור, ההיטל אמור להביא לייקור הסחבות המיובאות המאיימות על הייצור המקומי.

 היטל היצף הינו היטל המוטל על מוצרים מיובאים בהצפה ומהווים סכנה לנזק ממשי לייצור המקומי. עפ"י החוק, שר התמ"ת קובע היטלי היצף אך נדרשת הסכמת שר הוצר בטרם אישור ועדת הכספים.

 יו"ר הוועדה גפני: "יש כאן מצב אבסורדי ששני משרדי ממשלה מביעים עמדות מנוגדות. שר התמ"ת טוען שההיטל יסייע למפעלים המקומיים אך שר האוצר טוען שאין תחרות וההיטל ייפגע בצרכן הישראלי. בכוונתי לפנות לשני השרים בדרישה לקבל עמדה ממשלתית אחת. רבים מחברי הוועדה מתנגדים להיטל ויש חשיבות לעמדה מנומקת של האוצר בנושא". חברי הכנסת שהביעו התנגדות, לדבריו, הם שי חרמש (קדימה), זהבה גלאון (מר"צ) ויצחק וקנין (ש"ס).

ח"כ אורי אריאל (האיחוד הלאומי): "מכיוון שמדובר בסכנת פגיעה בייצור המקומי לרבות פגיעה בעובדים כחול-לבן, יש לאשר את ההיטל. הדבר נבדק ע"י ועדה של התמ"ת ואם משהו חושב שהבדיקה לא היתה ראויה אזי שייפנה לבג"צ. לא ניתן לעשות "over ruling" על כל החלטה שמתקבלת בממשלה ואין צורך לקיים עוד ועדות בדיקה על דברים שכבר נבדקו". אריאל דרש "להצביע כבר היום ואם יש צורך להגיש רביזיה על-מנת לקיים הצבעה חוזרת".

 ח"כ אברהם מיכאלי (ש"ס): "לא מקובל עלי ששני משרדי ממשלה יופיעו כאן ויביעו שתי עמדות מנוגדות. אם זה צודק אני אצביע כך ואם הצד השני צודק אצביע אחרת העיקר שלא לפגוע בציבור".

 הבעלים של מפעל עופרטקס, צבי מאיר, המייצר סחבות רצפה והממוקם באזור התעשייה ברקן, טען ש"עתידה של תעשיית הסחבות בישראל בסכנת הכחדה, כיוון שזו מתקשה להתמודד ממילא עם היבוא הזול מהמזרח הרחוק". לדבריו, "היבוא מתקיים בצורה חופשית, ללא שליטה ופיקוח מחירים, מה שיגרום לסגירת שני המפעלים המקומיים. היבואנים מציעים מחירים שמבחינתנו הם מחירי הפסד, אפילו ביחס למחירי הסחבות בגרמניה".

 חיזקי ישראל מהתאחדות התעשיינים: "אנחנו תומכים בהטלת ההיטל עקב קיומו של היצף ושל סחר לא הוגן בענף הזה".

 לעומתם, בעלי חברת חביב את פרנק המייבאת את הסחבות מחברת קירשאואור מגרמניה, גיא חביב: "השוק היה מחולק בין שני היצרנים המקומיים עופרטקס ונועם אורים, כך שהלקוחות הגדולים המשווקים, התחלקו בין שני היצרנים ועקב כך לא התקיימה תחרות. באופן זה גרמו שהמחיר יעלה וגם כאן בוועדה טוענים היצרנים שכניסתנו לשוק יצרה תחרות פרועה ולא הוגנת. לי אישית הציעו להפסיק לייבא ולקנות מהם". לדבריו, היצרנים המקומיים אמרו לו ש"במשך שנים הצליחו למנוע יבוא וימשיכו להיאבק בכך". שהיצרנים מתאמים מחירים ושאין תחרות חיפשתי דרך למצוא מקור אחר". לדבריו, "הגיש תלונה לממונה על ההגבלים העסקיים לאחר שגם הוא קיבל הצעה לרכוש מאחד משני היצרנים ולהימנע מרכישה מייבוא".

רו"ח עמית חרחס המייצג את היבואן, 'חביב את פרנק': "טענת היצרנים כי הם מעסיקים עובדים ישראלים רבים איננה נכונה. חקרתי את הנושא וקרוב ל- 90% מהעובדים שלהם אינם ישראלים וחלקם הגדול באים משטחי הרשות הפלסטינית".

 נציג האוצר, אורן משה, סיפר שהתמ"ת סירב להעביר לידיו מידע רלוונטי על-מנת לקבוע את עמדת המשרד ועל-כן בשלב הזה האוצר מתנגד להטלת ההיטל.

 נציגת הלשכה המשפטית בתמ"ת, עו"ד תהילה ורון: "הסמכות להטיל היטל היא בידי שר התמ"ת באישור שר האוצר ואם זה האחרון לא השיב , הרי שהדבר נראה כהסכמתו. הנושא עבר חקירה של הממונה על היטלי סחר והחלטת הוועדה המייעצת בעניין ולכן אין צורך בחקירה נוספת של האוצר אלא בלמידת ההמלצות".

ראה גם

צילום: fotolia

למה לשים לב ברכישת מיקרוגל?

מהו השלב הראשון ברכישת מיקרוגל? רכישה של כל מכשיר חשמלי ובין היתר של מיקרוגל דורשת ...

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>