ראשי / חדשות צרכנות / נהיגה בגיל מבוגר

נהיגה בגיל מבוגר

חלומו של כל נער בן 17 הוא להתחיל ללמוד נהיגה ולהוציא רישיון, אשר יהפוך אותו לעצמאי. אבל כאשר מגיעים לגיל מבוגר, ישנן בעיות בריאותיות רבות, אשר עלולות להעמיד את הנהג בסיכון. אבל אין זה אומר בהכרח שחייבים לוותר על העצמאות. במאמר זה ננחה אתכם כיצד להתמודד עם המצב.

אחת המחשבות שמטרידות אנשים רבים, אשר מגיעים לגיל שלישי, היא מה יקרה כאשר יאבדו את עצמאותם ויהפכו להיות תלויים באחרים. לעתים קרובות מחשבה זו נובעת מירידה משמעותית בכושר הנהיגה שלהם. לכן, הם לא פעם מתלבטים האם הגיע הזמן להניח את המפתחות, למכור את המכונית שלהם או להעביר אותה לאחד מבני משפחתם. רבים מהם חוששים להיות תלויים במוניות, באוטובוסים או בטרמפים, אך הם גם חוששים לעלות על הכביש, כיוון שהם יודעים שהחושים שלהם אינם חדים כפי שהיו בעבר.

בעיות אשר מאפיינות נהיגה בגיל השלישי
על מנת להמשיך לנהוג, חשוב לזכור שמדובר בפעילות המשלבת יכולת תגובה מהירה, ערנות וכמובן קואורדינציה. עם זאת, מגיל 60 ומעלה, באופן טבעי חלה ירידה הדרגתית ביכולות אלו, ואסור  לשכוח שחלק מיכולות אלה קשור באופן ישיר להשפעת תרופות מסוימות שאתם נוטלים. כמו כן, השרירים נחלשים, יכולת התנועה מוגבלת, החושים מתקהים וזמן התגובה מתארך.

כיצד להתמודד?
חשוב לזכור שנהיגה היא פעילות שעלולה לסכן את חייכם, במיוחד אם יכולותיכם אינן דומות לאלו שהיו בעבר. עם זאת, ניתן להתמודד עם המצב. אתם לא חייבים לוותר על עצמאותכם באופן מיידי וחד-משמעי. אם תכניסו אל שגרת היומיום שלכם כמה פעולות, תוכלו לשפר את המיומנות שלכם, להמשיך לנהוג וליהנות מתחושת עצמאות, לפחות לעוד כמה שנים טובות.

  1. בצעו פעילות גופנית בצעו פעילות ספורטיבית המותאמת ליכולותיכם. שמירה על כושר גופני, יכולה לשפר גם את טווח התנועה שלכם, לחזק את השרירים ולשמור על רמת ערנות גבוהה.
  2. למדו מה עלול לעייף אתכם – נסיעות ארוכות עלולות להיות מעייפות. במידה ואתם חייבים לבצע נסיעה שכזו, דאגו לצאת מהרכב כל 45 דקות, כדי שתוכלו לחלץ את עצמותיכם ולשתות. הקדישו 10 דקות למנוחה שבה תוכלו לצבור כוחות מחודשים. כמו כן, רצוי לנסוע בשעות שבהן אתם ערניים, כמו שעות הבוקר או אחר הצהריים המוקדמות, שהסיכוי שתתעייפו מהנסיעה בהן הוא קטן יחסית. במידה ואתם נוטלים תרופות מרדימות, כדאי להימנע מנהיגה.
  3. העדיפו לנסוע בדרכים מוכרות – חיפוש שילוט הכוונה תוך כדי נהיגה הוא מצב שקשה גם לנהגים צעירים, לכן עדיף שתיסעו בכבישים שמוכרים לכם. במידה ועליכם להגיע למקום שאינכם מכירים, כדאי שתכינו "שיעורי בית". כתבו לכם הוראות הגעה מדויקות, אשר יקלו עליכם לנווט.
  4. ותרו על הסחות דעת – אם ישנם דברים שמסיחים את דעתכם, כמו למשל המכשיר הנייד שלכם, הרדיו, או כל דבר אחר – פשוט כבו אותם. גם עימות עם נהגים, עלול להסב את תשומת לבכם. למדו להפנים ולהימנע מוויכוחים.

המאמר נכתב באדיבות בית אבות עירוני רמת גן.

ראה גם

צילום: fotolia

למה לשים לב ברכישת מיקרוגל?

מהו השלב הראשון ברכישת מיקרוגל? רכישה של כל מכשיר חשמלי ובין היתר של מיקרוגל דורשת ...

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>