ראשי / טיפים / ניקוי שטיחים – כל השיטות

ניקוי שטיחים – כל השיטות

אם יש בביתכם או בבית העסק שלכם מרבדים הפרושים על הרצפה, אתם בוודאי נהנים מהם לאורך כל השנה ובעיקר בחורף. הם יפים, הם רכים ונעימים והם יוצרים בכל מקום אווירה חמה, ביתית ומיוחדת במינה. על מנת שימשיכו לספק את כל היתרונות הללו, חשוב מאוד לדאוג לבצע ניקוי שטיחים אחת לתקופה. בדרך זו לא רק שתשמרו עליהם נקיים ונטולי קרדית אבק וחיידקים, אלא גם תשמרו את עמידותם ותוכלו להמשיך וליהנות מהם לאורך זמן.

איך מנקים?

ישנן היום מספר שיטות לביצוע ניקוי שטיחים, אשר כל אחת מהן מתאימה לסוגים מסוימים של מרבדים. הנה לפניכם מידע מקצועי על כל השיטות הקיימות היום, על מנת שתוכלו להבין את ההבדלים ביניהן ואת היתרונות של כל אחת לפני שאתם מזמינים חברה לביצוע העבודה.

קרצוף רטוב – פיזור חומרים שמנוניים מאוד (הנפוץ בהם הוא סודיום לוריל), על גבי השטיח באמצעות מברשת חשמלית שתנועתה גורמת ליצירת קצף רב על המרבד. החומרים חייבים להיות שמנוניים על מנת שהשטיח לא ייפגע מפעולת המברשת. משאירים את החומר עד שהקצף מתייבש, כאשר במשך הזמן הזה החומר הכימי סופח אליו את כל הלכלוך והאבק. לאחר הייבוש שואבים את הקצף יחד עם הלכלוך שספח באמצעות מכונת ניקוי שטיחים צילינדרית או סיבובית, והתוצאה היא מראה נקי ביותר של השטיח. החיסרון העיקרי של השיטה הוא שלפעמים השימוש במכונה יחד עם הזמן הארוך של ההמתנה לייבוש גורמת ללכלוך לחדור לעומק סיבי השטיח ולהישאר שם. מסיבה זו היא מתאימה יותר לשטיחים שאינם שעירים ובעיקר לכאלה מסחריים וגדולים באיכות לא גבוהה במיוחד.

קרצוף יבש – שיטה דומה לשיטת הקרצוף הרטוב, רק שהיא מתבצעת ברמת לחות נמוכה יחסית אליה. חומרי הניקוי המשמשים בשיטה זו צריכים לכלול דטרגנטים איכותיים שמגבירים לחות וחומרים מייבשים שגם סופגים שומנים. פיזור החומר מתבצע גם כאן באמצעות מברשות חשמליות, כאשר איסוף האבק שסופח החומר מתבצע באמצעות מכונת ניקוי שטיחים שמכילות בדרך כלל חומר לפירוק הקצף שנותר על המרבד, גם זה שנשאר בעומק הסיבים. מסיבה זו שיטה זאת עדיפה על הקודמת, משיגה תוצאות טובות יותר ולכן מתאימה לכל סוגי השטיחים.

פדים – ניקוי שטיחים שמתבצע באמצעות פדים הספוגים בחומרי ניקיון, או, לחלופין, באמצעות פדים הטבולים במים ואשר נצמדים למכונת הניקוי עם הפעלתה. בשתי השיטות הפדים סופחים אליהם את האבק והלכלוך הנמצאים על השטיח ובתוכו. חשוב שהמכונה תפעל בעוצמה נמוכה על מנת שלא לפגוע בסיבי השטיח. היתרונות של שיטה זו הם מהירות ביצוע הפעולה עצמה ומהירות הייבוש של השטיח. החסרונות הם שגם בשיטה זו לפעמים לכלוך ואבק נדחסים אל עומק השטיח ונשארים שם. בנוסף, עלולים להיוותר על השטיח גם סימנים של עבודת המכונה. מסיבה זו השיטה מתאימה בעיקר לשטיחים שאינם עבים מדיי, כדי שלא יצטבר לכלוך בעומקם, ושאינם דקים מדיי, כדי שלא ייוותרו עליהם סימנים.

אדים – ניקוי שטיחים באמצעות מים חמים מאוד. למרות שמה של השיטה (אדים) המים לא מגיעים לדרגת קיטור, ובכל זאת השתרש השם וכך הוא נקרא בעגה המקצועית. במהלך העבודה מרססת מכונת הניקוי מים חמים מאוד על השטיח, ומיד לאחר מכן מפעילה מנגנון של סחיטה המצוי בה. במקביל לפעולת הסחיטה המים עם הלכלוך נשאבים אל תוך המכונה דרך צינור מיוחד, והשטיח נותר אמנם רטוב מאוד, אבל גם נקי מאוד. בשיטה זו ניתן לשאוב את הלכלוך גם מעומק השטיח, ולכן היא אחת המומלצות ביותר בתחום ומתאימה לכל סוגי המרבדים. כשהשטיח יבש, לאחר 10-8 שעות לערך, השטיח לא רק ייראה נקי ומצוחצח, אלא יהיה באמת כזה.

רק אצל מומחים

על מנת שעבודת ניקוי שטיחים תתבצע על הצד הטוב ביותר ולא תפגע בשטיח היפה שלכם, חשוב מאוד להזמין רק חברה מקצועית בעלת ניסיון בתחום. כך תוכלו להיות בטוחים שהשטיח שלכם נמצא בידיים טובות ושהמומחים של החברה ידעו בדיוק איזו שיטת ניקוי היא המתאימה לו ביותר.

חשוב לבצע ניקוי שטיחים מקצועי לפחות פעמיים בשנה, גם כדי לשמור על רמת ההיגיינה בבית או בעסק וגם כדי לשמר את השטיח לאורך זמן. היתרון הגדול הוא שאת רובה השיטות ניתן לבצע בבית הלקוח, וכך לחסוך זמן יקר והרבה כאב ראש. אז אם מזמן לא דאגתם לניקוי השטיח שלכם – זה בהחלט הזמן לעשות זאת. בהצלחה!

מאמר זה נכתב באדיבות חברת גל אור

ראה גם

עיצוב הגינה לקראת הסתיו

משפחות רבות מתכוננות לארח את קרוביהן בחודש הקרוב, אפילו שתקופת החגים כבר מאחורינו. חלקן מתכוונות ...

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>