ראשי / טיפים / ניקיון פסח – בריא לנו ובריא לסביבה

ניקיון פסח – בריא לנו ובריא לסביבה

טיפים לחג – איך לנקות את הבית ולהישאר בריאים

  • פתחו חלונות – בעת ניקיון הבית אנו גורמים להרחפה (מלשון ריחוף) של חלקיקי אבק רבים שכבר הצטברו להם על המדפים והרהיטים. חלקיקים אלו נושאים עליהם כימיקלים שונים ולכן מומלץ ביותר בעת הניקיונות לוודא שהבית מאוורר היטב ושאנחנו לא נושמים את כל האבק שהצטבר במשך החורף.
  • קראו את הוראות השימוש של חומרי הניקוי – על כל חומרי הניקוי אמורות להופיע הוראות שימוש ואזהרות מיוחדות. מומלץ לקרוא היטב את ההוראות ולפעול על פיהן, בדרך כלל מספיקה כמות קטנה ביותר של חומר הניקוי על מנת לחטא ולנקות וכך ניתן לחסוך הן בכסף והן בנזק לסביבה.
  • תרופות ללא שימוש – אם החלטתם לנקות את מדף התרופות אז וודאו כי אתם מעבירים את התרופות פגות התוקף ושאינן בשימוש  אל הפחים המתאימים לכך שהותקנו בסניפי מכבי ומכבי-פארם
  • הרחיקו ילדים – ניתן וחשוב לשתף את הילדים בעבודות ניקיון הבית אבל לא בכל הפעולות. בזמן שימוש בחומרים רעילים מומלץ להרחיק ילדים מהמקום ולוודא כי המכלים מאוחסנים במקומות שאינם נגישים לילדים.
  • הימנעו משריפה – אמנם אנו מצווים בשריפת החמץ אבל אין הדבר אומר שניתן להבעיר את פחי האשפה ולשרוף כיכרות לחם. כל שריפה שכזו בשטח עירוני צפוף גורמת למפגעי ריח קשים ולפליטה של חומרים מסוכנים.
  • מיינו ומחזרו – חלק גדול מהאשפה שלנו ניתנת למחזור! רובנו כבר ממחזרים פלסטיק, קרטון ונייר – חשוב מאד להקפיד על כך גם במהלך ניקיון הפסח. הסוללות (בטריות) שכולנו משתמשים בהן במכשירים רבים, הופכות למפגע סביבתי מסוכן הגורם לזיהום בחומרים כימיים. אספו את הסוללות הישנות והביאו אותן לפח מיוחד הנמצא היום במקומות עבודה רבים ומשם הן תועברנה להטמנה מבוקרת.
  • חסכו במים – ישראל מצויה במצוקת מים אמיתית. את הרכב שלנו למשל ניתן לשטוף בדלי וסמרטוט ולא בעזרת צינור, ולחסוך בכך עשרות ליטרים של מים.
  • פסולת אלקטרונית זה רעל לסביבה – הביאו כל מכשיר שהתקלקל אל פחים מיוחדים המוצבים כבר ברשויות מקומיות רבות. מכשיר המושלך לפח רגיל מזהם את הסביבה בחומרים כימיים מסוכנים ובפסולת שאינה מתכלה. והעיקר הבריאות! ניקיון הבית זו עבודה מאומצת ביותר, אז לאחר שסיימתם לנקות… קחו לעצמכם כמה דקות למתיחות שרירים ותרגישו הרבה יותר טוב.
    פסח בריא לכולנו…

ראה גם

עיצוב הגינה לקראת הסתיו

משפחות רבות מתכוננות לארח את קרוביהן בחודש הקרוב, אפילו שתקופת החגים כבר מאחורינו. חלקן מתכוונות ...

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>