ראשי / טיפים / שומרים על השטיח – המדריך המלא

שומרים על השטיח – המדריך המלא

10 כללי הברזל לשימור שטיחים עתיקים ומודרניים לשנים ארוכות

רשת 'שטיחי אלי ששון' מציגה את המדריך המלא לשמירה על יופיו ואיכותו של השטיח בבית: מניעת החלקה, ניקוי אבק מצטבר, יישור הסיבים, הוצאת כתמים עקשניים, אחסון שטיחים לתקופות ממושכנות ותיקונים בעת הצורך

השטיחים הם הבגדים של הבית. לאחר שבחרנו, מדדנו והתאמנו את השטיח המושלם לחלל, חשוב לדעת איך לשמור על השטיחים – כדי שימשיכו להאיר את הבית ולהנעמו במשך שנים ארוכות. אלי ששון, בעלי רשת שטיחי אלי ששון לשטיחים מקוריים ועתיקות בנמל תל אביב והרצליה, מספר לנו על 10 כללי הברזל לשמירה על כל סוגי השטיחים, כולל שטיחים בעבודת יד, שטיחים בעבודת מכונה, שטיחי נוודי, שטיחים כפריים, שטיחים עירוניים(בעלי אריגה מדויקת ואיכויות גבוהות) ושטיחי תפילה צרים. בסניפי הרשת מחכה לכם צוות מקצועי ומנוסה שישמח להרחיב עוד בנושא, ולהציג קולקציה מרהיבה של שטיחים עתיקים ושבטיים, שטיחי עבודת יד העוברים מדור לדור, שטיחים מודרניים בדגמי פאץ' וורק, קילים צבעוניים וזיגלר חדשים, לצד מבחר עתיקות המוסיפות הרבה חן ואותנטיות לבית. בסניפי הרשת ניתן גם לקהל הערכות שווי לשטיחים עתיקים ללא תשלום וליהנות משירות תיקונים על ידי אומני הרשת.  

10 כללים לשמירה על יופיו ואיכותו של השטיח

באדיבות אלי ששון, בעלי רשת שטיחי אלי ששון לשטיחים מקוריים ועתיקות בנמל תל אביב

1)     מניעת החלקה מתחת לכל שטיח, בעיקר שטיח דק, יש להניח רפידת לבד או רשת. הרפידה מונעת החלקת השטיח על הרצפה, ושומרת עליו מפני שחיקה.

2)     אוורור אבק אחת לחצי שנה יש להפוך את השטיח על פניו ולהשאירו במצב זה למשך יומיים שלושה. כך יוצא אבק שהצטבר בין גיבי האריג.

3)     מניעת לחות אחת לשנה את לפרוש את השטיח במקום מוצף שמש, כדי לייבשו מהלחות שנספגה בו. הלחות גורמת לעובש ופוגעת בגמישות השטיח.

4)     יישור הסיבים מדי פעם יש לשנות את כיוון השטיח כדי שיתיישן באופן אחיד. שינוי הכיוון שומר על מראה אחיד של השטיח.

5)     התמודדות עם כתמים כאשר נוזל נשפך על השטיח ומכתימו, יש למסור אותו מהר ככל האפשר לניקוי אצל מומחה. עד אז רצוי לדאוג לכך שהכתם לא יתייבש. ניתן לעשות זאת בעזרת מטלית לחה.

6)     הסרת כתמים לידיעת המבקשים להסיר את הכתמים בעצמם. כתם יין אדום ניתן לנקות באמצעות יין לבן. כתמי דם או ביצה, יש לנקות במים קרים בלבד. כתמים שומניים וכתמי קפה אפשר לנקות במים ובשמפו לכביסה, וכן באמצעות חומץ או יין לבן.

7)     תחזוקה שוטפת אחת לשנה עד שנתיים יש למסור את השטיח לניקוי מומחה מקצועי, גם אם הוא נראה נקי.

8)     ייבוש השטיח במקרה שהשטיח נרטב, יש לסלק מידית את המים בעזרת כפית ותמיד בכיוון נטיית הסיבים. רצוי לייבש את השטיח באמצעות מייבש שיער או מפזר חום.

9)     אחסון לתקופה ממושכת אחסון שטיח לתקופה ממושכת ייעשה בדרך הבאה, הופכים את השטיח על פניו, מפזרים על צידו האחורי גרגרי פלפל אנגלי או אבקת פלפל שחור נגד עש, מגלגלים ועוטפים בעיתונים לספיגת לחות ומאחסנים במקום יבש.

10) תיקון שטיחים כשמתגלה בשטיח פגם חור פרימה בשוליים וכו' יש לשלוח אותו מייד לתיקון מקצועי, כדי למנוע התפשטות הנזק.

מאחורי רשת שטיחי אלי ששון עומדת משפחת ששון, העוסקת בתחום האורגות מזה דורי דורות. בעלי הרשת, אלי ששון, נולד באיספהן למשפחה שוחרת תרבות ואומנות שהיתה הראשונה מבין המשפחות היהודיות להקים מפעל גדול לעיבוד חוטים וצמר למלאכת האריגה. עם השנים התרחבו עסקי המשפחה וכללו גם איתור וייבוא של עתיקות ייחודיות, קרמיקה פרסית ושטיחים בעבודת יד – שהפכו מבוקשים בפריס ובארמונות של נסיכויות ערב – כולל מלך סעודיה סוף טבריז שהזמין מהמשפחה שטיח עבודת יד שזור חוטי זהב. עם עלייתה של המשפחה לארץ הביאו לישראל את תרבות האריגה והעין המקצועית לאיתור חפצי אמנות, והם ממשיכים לייבא עתיקים ופריטי אריגה ייחודיים, הנאספים מהכפרים ובני השפטים הפרסיים הנוודים.

ראה גם

עיצוב הגינה לקראת הסתיו

משפחות רבות מתכוננות לארח את קרוביהן בחודש הקרוב, אפילו שתקופת החגים כבר מאחורינו. חלקן מתכוונות ...

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>